Smycz, kaganiec czy są konieczne

W wielu miejscach publicznych, tj. autobusy, tramwaje właściciele psów muszą trzymać psa na smyczy, a większemu psu założyć kaganiec. Nie ma jednak jednoznacznych przepisów, co do trzymania psa na smyczy i w kagańcu w innych miejscach.

Obowiązek używania

Dwa akty prawne regulują obowiązek używania smyczy i kagańca. Jest to ustawa z dnia

21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt oraz ustawa z dnia 20 maja 1971 roku Kodeksu wykroczeń.

      Żaden tych z aktów jednak nie określa dokładnie kiedy i gdzie właściciel oprócz miejsc publicznych musi trzymać psa na smyczy. Jednakże art. 77 kodeksu wykroczeń może nałożyć na opiekuna karę grzywny lub nagany za niezachowanie szczególnej ostrożności w sytuacji pogryzienia przez psa. Kara może wynosić do 250 zł Karze może być poddany nie tylko właściciel, a także ktoś, kto chowa psa lub go wyprowadza. Odpowiedzialność za to wykroczenie dotyczy zdarzeń zarówno z winy umyślnej, jak i nieumyślnej.

      Bliżej określone przepisy dotyczące trzymania psa na smyczy lub w kagańcu mogą określać przepisy prawa miejscowego, tak jest np. w Gdańsku, lub z regulaminów przewoźników, obiektów sportowych, czy centrów handlowych.

Psy szczególnie niebezpieczne

      Wobec niektórych psów istnieje obowiązek noszenia kagańca. Takie są ustalenia dotyczące psów ras agresywnych. Do psów uznawanych za agresywne należą między innymi: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, czy owczarek kaukaski.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@bordercolie.pl

Dzięki naszej stronie dowiesz się co jest najlepsze dla twojego pupila! Jaką karmę wybrać? Jakiego psa przygarnąć ze schroniska? Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? Odpowiedź na te pytania i wiele innych znajdziesz na naszej stronie, zapraszamy :)