Czego nie może jeść pies?

Wiele produktów z ludzkiej diety może być szkodliwych dla psów. O niektórych wiemy, tj. słodycze. Wiele jednak z nich może być nawet trujące dla psa. Czym pod żadnym pozorem nie karmić psów?

Czekolada

Czekolada jest toksyczna dla psów! Zawiera bowiem teobrominę, której śmiertelna dawka dla psa o wadze 35 kg to: około 2 kg czekolady mlecznej lub pół kilograma czekolady gorzkiej.

Po zjedzeniu czekolady przez psa wytwarza się adrenalina, która przyspiesza tętni, bicie serca oraz dopływ krwi do mózgu. Zatrucie teobrominą przejawia się wymiotami, biegunką, nadpobudliwością, rozszerzeniem źrenic, nadczynnością ślinianek. Może zakończyć się nawet zawałem serca.

Kości drobiowe

Kości drobiowe są szczególnie niebezpieczne dla psa. Rozpadają się na cienkie drzazgi które po połknięciu przez psa mogą uszkodzić krtań, przełyk i jamę ustną.

Surowe jajko

      Surowe białko jajka zawiera awidynę, która niszczy biotynę w organizmie psa. Biotyna potrzebna jest psu do prawidłowego wzrostu i zdrowej sierści. Poprzez surowe białko pies może zarazić się Salmonellą.

Wieprzowina

Wieprzowina zawiera związki krótko-łańcuchowe. Białko z wieprzowiny bardzo szybko się trawi przez co następują procesy gnilne, które zaburzają proces trawienia.

Wątroba

      Psu nie wolni podawać surowej wątroby. Ugotowana również powinna być podawana sporadycznie. Dlaczego? Wątroba posiada bardzo dużo witaminy A. Jej nadmiar może doprowadzić do hiperwitaminozy oraz zatrucia. Źle przygotowana wątroba może zawierać metale ciężkie i cholesterol.

Inne

      Psy nie powinny jeść także: rodzynek i winogrona, gdyż mogą uszkodzić nerki, cebuli oraz czosnku, orzechów makadamia, ziemniaków, zielonych pomidorów, owoców, brokułów, awokado, liści rabarbaru, ciasta drożdżowego, tłustego jedzenia oraz tłustych produktów mlecznych, surowej ryby, grzybów, a także przypraw, spleśniałego jedzenia, witamin dla ludzi. Pod żadnym pozorem nie można podawać psom kawy, herbaty i alkoholu.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@bordercolie.pl

Dzięki naszej stronie dowiesz się co jest najlepsze dla twojego pupila! Jaką karmę wybrać? Jakiego psa przygarnąć ze schroniska? Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? Odpowiedź na te pytania i wiele innych znajdziesz na naszej stronie, zapraszamy :)