Zapoznanie psa z noworodkiem

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu rodzinnym. Posiadając psa w domu należy zadbać o odpowiednie relacje między nowym członkiem rodziny, a psem. Należy ich ze sobą zapoznać, by w przyszłości nie występowały zaburzenia behawioralne u psa i strach dziecka wobec zwierzęcia.

Krok pierwszy - przywitanie

      Przywitanie powinno odbyć się bez stresu dla dziecka oraz dla psa. Jedna osoba powinna nieść dziecko w nosidełku, powinna być to inna osoba niż matka, gdyż po długiej chwili nieobecności pies może być stęskniony i chcieć się przywitać. Zapewne pies nawet nie zauważy nosidełka, czy dziecka podczas euforii przywitania opiekunki.

Krok drugi – zapoznanie z dzieckiem

      Jeśli posiadamy ciekawskiego psa będzie próbował wepchać nos do nosidełka. Jeżeli wiemy, że pies zachowa się spokojnie powolutku pozwalamy na to psu. Musi on zapoznać się z nowymi zapachami. Nasze zachowanie musi być spokojne i opanowane. Gdy pies zachowuje się poprawnie można go pochwalić, pogłaskać, nagrodzić. W ten sposób umocnimy prawidłowe zachowanie. Można krótko spokojnym tonem przedstawić psu nowego członka rodziny. Mimo, że pies niestety nic z tego nie zrozumie, ale po tonie głosu i jego prędkości zachowa spokój.

Krok trzeci – oswoić psa z hałasem

      Jak wiadomo małe dzieci płaczą, krzyczą, czy piszczą. Takie odgłosy to nowość dla psa. Może na początku czuć się zmieszany, zaniepokojony. Musimy pozwolić mu zapoznać się ze źródłem tych dźwięków. Nie wolno izolować psów od dziecka. Dziecko, jak i pies muszą się do siebie nawzajem przyzwyczaić, poznać swoje zachowania, reakcje. Dzięki temu pies nie będzie czuł się pokrzywdzony, odsunięty na bok, nie będzie zazdrosny (zazdrosne psy mogą sprawiać poważne problemy wychowawcze, a nawet stanowić zagrożenie dla dziecka), a dziecko w przyszłości nie będzie bać się psa.

      Te podstawowe trzy kroki pozwolą na zachowanie poprawnych relacji zarówno między właścicielami i psem, a także między psem a nowym członkiem rodziny.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@bordercolie.pl

Dzięki naszej stronie dowiesz się co jest najlepsze dla twojego pupila! Jaką karmę wybrać? Jakiego psa przygarnąć ze schroniska? Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? Odpowiedź na te pytania i wiele innych znajdziesz na naszej stronie, zapraszamy :)