Agresja smyczowa – co to takiego i jak rozwiązać problem?

Agresja smyczowa to zachowania agresywne, które pojawiają się u psa, który jest na smyczy i kieruje zachowania agresywne w stosunku do innego psa. Zachowania takie występują tylko w sytuacji trzymania czworonoga na smyczy. Gdy pies jest „puszczony wolno” nie reaguje on agresją. Dlaczego tak się dzieje i czy są na to sposoby?

Mechanizm powstawania agresji smyczowej

      Psy trzymane na smyczy są bardziej agresywne z wielu powodów. Po pierwsze pies ma ograniczoną możliwość ruchu. Nie może biegać gdzie chce i jak chce oraz kiedy chce. Zbliżając się do innego psa czuje się trochę bezbronny, jest postawiony w sytuacji i danym miejscu przymusowo. Po drugie pies trzymany na smyczy jest pewniejszy siebie idąc przy człowieku niż sam. Człowiek jest dla niego ostoją, dlatego czworonóg czuje się pewniejszy siebie i częściej kieruje zachowania agresywne w stosunku do innych zwierząt. Trzecim powodem agresji psa na smyczy jest odbieranie emocji człowieka. Psy wyczuwają zdenerwowanie i napięcie u swojego opiekuna. Gdy spinamy smycz piec nastawiony jest na sytuację nerwową. Kolejnym powodem agresji psa jest uniesiona głowa psa. Taką pozycję wymusza smycz. Postawa taka odczytywana jest przez inne psy jako postawa prowokacyjna, zachęcająca do starcia. Ostatnim powodem agresji smyczowej jest napięta, skrócona smycz

w sytuacji pojawienia się innego psa. Psy odczytują takie zachowanie jako alarm. Gdy pies zareaguje agresją i przegoni drugiego psa, następuje ulga, która niestety wzmacnia złe zachowanie.

Prewencja agresji

      Zachowaniom takim można zapobiec. Można np. unikać spotkań z psami póki nie uda się zmienić złego nawyku. Można także odmówić wsparcia psa, gdy staje się agresywny wobec innego czworonoga, by ten nie czuł się zbyt pewny siebie. To zachowanie jednak należy przećwiczyć i identycznie musi zachować się właściciel drugiego psa.

      Podczas spotkań psów smycz powinna być luźna. Psy wtedy bez uczucia napięcia obwąchają się. Takie spotkania nie należy przedłużać. Psa należy zawołać i odejść kawałek i napinając jednak smyczy. By przyzwyczaić psa do spotkań z innymi psami warto także zapewnić mu często kontakty z innymi czworonogami. Warto także nauczyć psa podstawowych komend tj. „siad”, „noga” – w ten sposób będziemy mogli kontrolować zachowanie psa, a pies jeśli je wykona będzie nagradzany lub chwalony. 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@bordercolie.pl

Dzięki naszej stronie dowiesz się co jest najlepsze dla twojego pupila! Jaką karmę wybrać? Jakiego psa przygarnąć ze schroniska? Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? Odpowiedź na te pytania i wiele innych znajdziesz na naszej stronie, zapraszamy :)