Jak podróżować z psem za granicę?

W okresie wakacji właściciele często chcą podróżować z psami lub muszą je wziąć ze sobą, gdyż nie ma kto nad nimi sprawować opieki. Do podróży z psem należy się odpowiednio przygotować, również pod względem formalności.

Przepisy

      Zwierzęta wywożone za granicę, w tym psy muszą posiadać mikrochip.  Dzięki temu identyfikacja zwierzęcia w przypadku zgubienia jest bardzo łatwa. Mikrochip można zaaplikować psu w większości gabinetów weterynaryjnych. Każdy mikrochip ma swój numer – umieszcza się go w książeczce zdrowia zwierzęcia oraz w systemie, gdzie zapisuje się dane właściciela.

      Każdy pies, by wyjechać za granicę naszego kraju musi być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Bez ważnego szczepienia nasz pies nie wyjedzie z nami na wakacje.

      Pies musi posiadać także paszport. Upoważniony lekarz weterynarz wyda go od ręki, jeśli pies jest szczepiony. Koszt wydania dokumentu to 51 zł.

      Zasady przewożenia psów do różnych krajów mogą być inne. Np. przewożąc psa do Wielkiej Brytanii musimy odpowiednio wcześniej przeprowadzić profilaktykę przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis. Określone zasady znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Sposób przewozu psa

      Z psem można podróżować samochodem, pociągiem, samolotem. W dwóch ostatnich przypadkach warto zapoznać się z regulaminami przewoźników. Gdy czeka nas podróż samochodem musimy wyposażyć się w transporter.

      Klatki, czy maty ochronne będą odpowiednie dla psów dużych. Klatki są odpowiednie do samochodów z dużym bagażnikiem. Maty ochronne służą do przewożenia psów na tylnym siedzeniu. Zapobiegają one zabrudzeniu tapicerki i często są antypoślizgowe. Pies przewożony na tylnym siedzeniu powinien być przypięty szelkami.

      Mniejsze psy można przewozić w transporterach, torbach lub tylko w szelkach. Przewożąc psa w transporterze lub torbie należy przypiąć je pasem bezpieczeństwa. Wszelkie wyposażenie do przewożenia psa powinno być na tyle duże, by pies czuł się komfortowo, ale i bezpiecznie.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@bordercolie.pl

Dzięki naszej stronie dowiesz się co jest najlepsze dla twojego pupila! Jaką karmę wybrać? Jakiego psa przygarnąć ze schroniska? Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? Odpowiedź na te pytania i wiele innych znajdziesz na naszej stronie, zapraszamy :)