Jak pielęgnować szczenięta ? Poradnik

Od małego psa należy przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych. By nie kojarzyły mu się z czymś negatywnym i by w przyszłości nie sprawiał problemów, musimy przy tych czynnościach zachować spokój.

Małymi krokami

      Początkowo pielęgnacją szczeniąt zajmuje się matka piesków. Gdy już są większe musi zając się tym opiekun. Małe pieski szczególnie nie lubią, gdy dotyka się ich łapek. Sprawdzanie stanu uszu, oczek i pazurków warto przeprowadzać, gdy szczeniak jest zmęczony. Wtedy należy położyć je na kolanach i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Małego pieska należy także przyzwyczajać do naciskania łapek. Będzie to szczególnie przydatne przy przyszłym obcinaniu pazurków psa. Z czasem zwierzę się do tego przyzwyczai. Prawidłowe zachowania psa warto nagradzać smakołykami, głaskaniem, pochwałą, czy zabawą. Dzięki temu pielęgnacja będzie kojarzyła się zwierzęciu z czymś przyjemnym.

Pielęgnacja sierści i kąpiel

      Psa od małego należy regularnie szczotkować i czesać. W zależności od rasy i długości sierści można dobrać odpowiednie akcesoria. Czesanie psa jest bardzo ważne, gdyż usuwa martwe włosy, brud, a także dodatkowo pobudza dopływ krwi do skóry. Gdy czesanie będzie przyjemne dla psa nie będzie on sprawiał trudności.

      Szczenię należy kąpać tylko wtedy kiedy jest to konieczne. Zbyt często kąpiele pozbawiają psa ochronnej warstwy tłuszczu, a sierść staje się matowa. Jeśli już musimy wykąpać szczeniaka, nalejmy ciepłej wody do miski lub wanny i użyjmy specjalnego szamponu do kąpania szczeniąt. Mycie powinno być delikatne, a spłukiwanie dokładne. Podczas mycia głowy należy uważać by woda nie dostała się do oczu i uszy psa. Po kąpieli należy dokładnie wytrzeć szczenię, szczególnie gdy kąpiemy psa zimą. Zimą można wspomóc się suszarką. 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@bordercolie.pl

Dzięki naszej stronie dowiesz się co jest najlepsze dla twojego pupila! Jaką karmę wybrać? Jakiego psa przygarnąć ze schroniska? Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? Odpowiedź na te pytania i wiele innych znajdziesz na naszej stronie, zapraszamy :)