Pies ze schroniska – jak wybrać?

Decydując się na psa ze schroniska robimy najwspanialszą rzecz. Ratujemy bezpańskie zwierzę, dajemy mu miłość i opiekę. Psa należy wybrać dobrze – by odpowiadał naszym oczekiwaniom i możliwościom, by po raz kolejny nie trafił do schroniska.

Psy z bagażem doświadczeń

      Psy znajdujące się w schroniskach to psy znalezione, wyrzucone, a nawet odebrane właścicielom za znęcanie się, czy nie zapewnienie im odpowiednich warunków. Psy takie są spragnione miłości i na pewno odwdzięczą się właścicielowi za okazaną miłość i ciepło. By pies za schroniska nam zaufał musimy zachowywać się w odpowiedni sposób, by pies poczuł się bezpieczny i kochany.

Przydatne wskazówki

      Przed zabraniem psa do domu warto kilkakrotnie odwiedzić go w schronisku by mógł nas poznać, poznać nasze zapachy. Wtedy to wyjście ze schroniska będzie mniej stresowym wydarzeniem. Można także podczas odwiedzin psa wyprowadzić na krótki spacer i sprawdzić, czy pies spełnia nasze oczekiwania.

      Niektóre psy od razu rzucą nam się w ramiona i będą czuć się z nami doskonale, inne będą się bać, nie będą witać się wylewnie, a niektóre mogą przejawiać obojętność wobec człowieka. Zachowania te są spowodowane przez pobyt w schronisku, a także przez niewłaściwe traktowanie przez poprzedniego opiekuna.

Przygotowania

      Zmiana otoczenia dla psa może być stresującym wydarzeniem. Z tych powodów warto przygotować dla psa legowisko/ norkę, gdzie pies poczuje się bezpiecznie, skąd nie będzie musiał wychodzić nawet przez kilka dni jeśli nie będzie chciał.

      Warto w schronisku zapytać o preferencje żywieniowe psa. Nie należy zmieniać diety psa gwałtownie, gdyż może skończyć się to spadkiem odporności lub biegunką. Woda i karma podobna do tej podawanej w schronisku powinna wystarczyć.

      Pies po przybyciu do nowego domu może czuć się zmieszany, zestresowany, dlatego trzeba okazać wobec niego cierpliwość i spokój. Psa trzeba chwalić, nagradzać za każde dobre zachowanie. Nie można jednak pozwalać mu na wszystko, a od początku wyznaczać zdrowe granice. Pies ceni sobie rytualne zachowania. Stałe godziny podawania posiłków, spacery o podobnej porze sprawią, że pies poczuje się bezpiecznie.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@bordercolie.pl

Dzięki naszej stronie dowiesz się co jest najlepsze dla twojego pupila! Jaką karmę wybrać? Jakiego psa przygarnąć ze schroniska? Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? Odpowiedź na te pytania i wiele innych znajdziesz na naszej stronie, zapraszamy :)