Jaki powinien być skład karmy dla seniora?

Potrzeby żywieniowe starszych psów są odmienne niż szczeniaków, czy psów dojrzałych. Starsze psy maja mniejszą potrzebę ruchu, przemiana materii jest wolniejsza, dlatego tez starsze psy mają skłonności do nadwagi i otyłości. W starszym wieku na kontuzje i schorzenia narażone są również stawy skokowe psa. Mniejszy jest także apetyt u czworonoga, co jest wynikiem osłabienia zmysłu węchu i smaku. Co zatem powinna zawierać karma psa starszego?

Obniżona zawartość tłuszczu

      Ze względu na niższa dawkę ruchu i słabsza przemianę materii pies senior powinien spożywać karmę o obniżonej zawartości tłuszczu. Dzięki temu pies zachowa odpowiednia wagę i sylwetkę przez długie lata.

Kwasy Omega 3

      Odpowiednia porcja kwasów tłuszczowych Omega 3, a także niższy poziom fosforu zadba o prawidłową pracę nerek. Dzięki tym składnikom poprawi się także stan sierści oraz zwiększy się odporność całego organizmu.

Na zwyrodnienia stawów

      Pies senior jest narażony na schorzenia stawów. Im zapobiegnie białko oraz aminokwasy takie jak np.: lizyna, leucynę, walinę, fenyloaninę. By zapobiec zwyrodnieniom stawów starszym psom należy podawać glukozaminę oraz siarczan chondroityny, którą można znaleźć w karmach weterynaryjnych oraz specjalnych dla psów seniorów.

      Starsze psy są narażone na wiele różnych schorzeń i dolegliwości zdrowotnych. Na rynku można znaleźć karmy dla psów z chorobami układu moczowego, chorobami serca, stawów, wątroby, czy nawet z cukrzycą. Karmy te jednak należy stosować wyłącznie, by wspomóc leczenie przepisane przez lekarza weterynarza, po uprzedniej konsultacji.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@bordercolie.pl

Dzięki naszej stronie dowiesz się co jest najlepsze dla twojego pupila! Jaką karmę wybrać? Jakiego psa przygarnąć ze schroniska? Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? Odpowiedź na te pytania i wiele innych znajdziesz na naszej stronie, zapraszamy :)